Ortodontik Tedavi

Kolej Dent Ortodontik Tedavi

Ortodonti (diş teli) diş ve çene bozukluklarının önlenmesi, teşhis ve tedavisi kapsayan alandır. Çapraşık dişler kişileri rahatsız eden görünümleri, konuşma bozukluğu, ısırma-çiğneme güçlüğü gibi sıkıntılar dışında diş sağlığı açısından da önemli riskler barındırır. Çünkü bu tür diş yapısına sahip kişiler dişlerine ne kadar iyi bakarsa baksın, fırçalarken tam olarak temizleyemediği için çürük ve diş eti gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Dolayısıyla estetik kaygıların yanı sıra, ağız hijyeni ve potansiyel ağız ve diş hastalıklarını önlemek bakımından ortodonti (diş teli) tedavileri önemlidir.

Geçmişte bu tür tedaviler sadece çocuk ve ergenlerde uygulanabilirken günümüzde yetişkinlere yönelik tedavi yöntemleri de vardır. Ama çapraşık dişlerin erken yaşta teşhis ve tedavisi çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu nedenle çapraşık dişlenme belirtisi gösteren 6-7 yaşındaki çocukların mutlaka bir ortodontiste kontrol ettirilmesi gerekir.

ORTODONTİK (DİŞ TELİ) TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Diş Teli

    Diş telleri, çeşitli sebeplerle meydana gelen dişlerin dizilim bozukluğunu ortadan kaldırmak için dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ve bunların içinden geçen tel ile dişlere kuvvet verilerek hareket etmesi sağlanan aparatlara denir. Braketlerin metal ve porselen olmak üzere iki çeşidi vardır. Porselen olanlar daha estetik olup yetişkin bireyler için daha uygun kabul edilir.

 

Invisalign

    Patentli bir çalışma olan invisalign sisteminde, neredeyse görünmeyen şeffaf, istenildiğinde çıkartılabilen seri halinde “aligner” adı verilen düzleştiriciler kullanılır. Bu düzleştiriciler hastaya özel üretilir ve seri halinde üretildiği için 2 haftada bir sıradaki düzleştirici ile değiştirilir. Her düzleştirici değiştirildiğinde dişler yavaş yavaş hareket eder ve tedavi bitiminde istenilen görüntüye ulaşılır. Ortalama tedavi süresi yaklaşık 1- 1,5 yıl olmakla birlikte kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Invisalign’ın avantajları şöyle sıralanabilir:

Lingual Ortodonti

    Lingual ortodonti (diş teli), braketlerin ve ark tellerinin dişlerin ön yüzeyleri yerine iç yüzeylerine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen ortodontik tedavilerdir. Lingual ortodontinin hasta için en önemli avantajı; braketlerin dişlerin iç yüzeylerine yerleştirilmesi ve bu sayede dışarıdan fark edilmemesidir.

 Kullanımı basit ve rahattır.

 Şeffaf olduğu çok dikkatli bakılmadıkça görünmez ve metal diş tellerine oranla estetik bir görünümü vardır.

 İstenildiği zaman çıkarılabilir, bu nedenle dişler rahatça fırçalanabilir.

 Ağız içinde irritasyona (tahrişe) sebep olmaz.

Ortodontik Tedaviler ile Doğal Gülüşler

Herkesin dişleri güzeldir sadece yerleri yanlıştır.

Dişleklik, çapraşık dişler, ayrık dişler, üst üste binmiş dişler kaderiniz değil. Ortodontik tedaviler diş tellerinin yanı sıra telsiz ortodonti (invisalign) ile de yapılabilmektedir. Sana uygun tedavini seç ve dünyanı değiştir. Kolej Dent diş kliniğinde ortodontik tedaviniz bittikten sonra da yanınızdayız. Tedaviniz bittikten 1 ay sonra ilk kontrolünüzü gerçekleştirir, 3 ay sonrası için randevulaşırız, sonraki süreçte 6 ayda 1 rutin kontrol seansları yaparız. Böylece tedaviniz bittikten sonrada yanınızda oluruz.