Estetik Diş Hekimliği

Kolej Dent Estetik Diş Hekimliği

Pedodonti Nedir?

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Estetik diş hekimliği; diş hekimliğinin, ağız ve diş bölgesini sağlık ve estetik açıdan yeniden düzenlenmesini ele alan önemli bir branştır. Ana teması sağlıklı bir gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı, kişiye özel ideal gülüşü sağlık ve doğallık ile yenilemektir. Önemli olan tıbbi kurallar dahilinde size yakışan estetik gülüş ifadesini oluşturmaktır. Dişlerimiz asıl işlevlerinin yanı sıra (çiğneme, konuşma vb.)estetik açıdan toplumdaki özgüvenimizi de fazlasıyla etkiler. Gülüşümüz insanlarla iletişimimizde çok önemli bir faktördür. Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Yapılan araştırmalar gülüşüne güvenen bir bireyin sosyal, iş ve günlük hayatında diğer bireylere oranla çok daha mutlu ve başarılı olduğunu göstermiştir. Dişlerimiz gülüşümüzü, gülüşümüz de enerjimizi yansıtır. Güzel bir gülümseme kişisel öz güven demektir. Diş hekimliğinde bununla ilgilenen bilim dalına ‘estetik diş hekimliği’ adı verilir.

Farkı görmek için çubuğu kaydırın

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

LAMINATE VENEER

Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür. (Bu ışıklarda, içinde metal olan kaplamalar siyah leke olarak sanki ağızda yokmuş gibi görünürler). Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir.

 

METAL DESTEKSİZ FULL PORSELEN ESTETİK KURONLAR

Estetik bir diş yapmanın en temel kuralı yaptığımız dişin doğala en yakın görünümde olmasıdır. Yani şöyle de söyleyebiliriz,

Öyle bir diş yapalım ki tüm kusursuzluğuna karşın doğal görünsün ve yapma olduğu belli olmasın.

Porselen dişler doğal yapıya yakınlığı ve sağlamlığı gibi nedenlerle uzun süredir diş hekimliğinde tercih edilen bir malzeme olagelmiştir.

Ancak doğal dişlerle metal destekli porselenler karşılaştırıldığında ışık geçirgenliği ,renk oluşturmak , görünümde matlık ,diş etlerinde renk değişiklikleri vb. dez avantajları olduğu uzun uygulama yılları boyunca gözlenmiş ve bu soruna çözümler aranmıştır. Seramik üst yapı altındaki metal altyapı bu dez avantajların nedeni olarak görülmüş ve yerine aynı şekilde sağlam ama daha estetik olan yeni alternatifler üretilmiştir.

Metal desteksiz seramikler işte bu arayışın sonucu olarak kullanılmaya başlamıştır.

 

 

METAL DESTEKSİZ FULL METAL KURONLARIN AVANTAJLARI

  • Full porselen kuronlar; ışık geçirgenlikleri doğal diş yapısına özdeş olduğundan estetik bir görünüm oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenlerde bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselen kuronlar tercih edilir.
  • Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
  • Metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron-dişeti hizasında koyu renk bir çizgi oluşmaz. Kole birtimlerinde daha estetik bir görünüm sağlanır.
  • Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (mor ışık, flaş ve spot ışıklar vb. )abartılı beyaz görünürken mevcut doğal dişler ise, ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler de ise bu ayrım net olarak hissedilmez.
  • Metal desteksiz porselenlerde, diş kesim özellikleri gereği protezler diş etine baskı yapmaz, dişeti rahatsızlıkları ve dişeti çekilmeleri daha az görülür.
  • Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
  • Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski full porselenlerde yoktur.
  • Zirkonyum oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.
  • Yapılan araştırmalarda diş etleri ile mükemmel uyum gösterdiği tespit saptanmıştır.
  • Geçici olarak yapıştırılıp denenebilme özelliği vardır.

IPS – EMPRESS II KURONLAR

Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılıp yüksek ısıda fırınlanmasıyla elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir. Ancak ön bölgelerde yüksek estetik avantajları tercih edilme nedenleridir.

ZİRKONYUM ESASLI KÖPRÜLER

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu alt yapıyı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır.

Diş Estetiği / Gülüş Tasarımı

Kolej Dent profesyonel ekibiyle gülüşünüzü tasarlar

Dudaklar, dişeti, dişler gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.
Gülüş estetiğinde önemli faktörler; Dudak seviyesi, dişlerin boyları, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, güldüğümüz zaman dudak ve dişlerin uyumu ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.